Szukaj:

Fałszywy alert RCB

SMS z alertem RCB o zakazie wejścia do lasu w wyznaczonych strefach dostali mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego. „Zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF. O padłych dzikach poinformuj policję, urząd gminy lub weterynarza” - brzmiał komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

SMS z alertem RCB o zakazie wejścia do lasu w wyznaczonych strefach mieszkańcy kujawsko-pomorskiego dostali w piątek po południu, przed godz 17.

Ostrzeżenie było pomyłką jednego z operatorów, firmy Polkomtel, do której należy sieć Plus. Miało trafić wyłącznie do mieszkańców wybranych powiatów województwa lubuskiego, z winy operatora alert otrzymali także mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego, którzy mają telefony w sieci Plus - jak informuje Adrian Mól rzecznik kujawsko-pomorskiego wojewody, sprawa jest poważna. - To właśnie w naszym województwie na południowo zachodnich krańcach znajduje się jedno z krajowych zagłębi świniarskich. Gdyby ASF pojawiło się w regionie, straty dla rolników liczylibyśmy w miliardach złotych.

Rozważaliśmy takie rozwiązanie, ale nie mieliśmy gwarancji czy te same osoby dostałyby sprostowanie - jak wyjaśnia Bożena Wysocka z biura prasowego RCB. Centrum wysyła wniosek o alert do operatorów sieci, a ci tworzą bazę osób w oparciu o numery telefonów, które ostatnio logowały się w stacjach bazowych BTS na danym terenie. - Tak więc ktoś spoza województwa, kto w ciągu doby był na tym terenie też otrzyma alert - jak tłumaczy rzecznik nie otrzymałby jednak prostującego SMS-a.

Zamieszanie byłoby większe. Alert dla powiatów lubuskiego ogłoszono po tym jak u lochy potraconej przez samochód stwierdzono ASF.

W wybranych powiatach ogłoszono bezwzględny zakaz wstępu do lasów. Afrykański pomór świń ASF jest bardzo groźną, zakaźną chorobą wirusową świń domowych oraz dzików. Dróg przenoszenia choroby jest wiele. Wirus nie atakuje człowieka, ale przenosi się na butach i odzieży, w pożywieniu dla zwierząt, czy podczas transportu. W przypadku wystąpienia ASF likwiduje się całe stada zwierząt.

W kujawsko-pomorskim nie było do tej pory przypadku zakażenia ASF, co potwierdza Mieczysław Kowalik, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy.

Rządowa mapa przypadków ASF pokazuje jednak, że afrykański pomór nie jest już problemem hodowców z wschodnich województw. Choroba pojawiła się w Lubuskiem, dotarła już do sąsiedniego województwa warmińsko-mazurskiego.

Za https://pomorska.pl