Szukaj:
Fałszywy alert RCB

SMS z alertem RCB o zakazie wejścia do lasu w wyznaczonych strefach dostali mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego. „Zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF. O padłych dzikach poinformuj policję, urząd gminy lub weterynarza” - brzmiał komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

SMS z alertem RCB o zakazie wejścia do lasu w wyznaczonych strefach mieszkańcy kujawsko-pomorskiego dostali w piątek po południu, przed godz 17.

Ostrzeżenie było pomyłką jednego z operatorów, firmy Polkomtel, do której należy sieć Plus. Miało trafić wyłącznie do mieszkańców wybranych powiatów województwa lubuskiego, z winy operatora alert otrzymali także mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego, którzy mają telefony w sieci Plus - jak informuje Adrian Mól rzecznik kujawsko-pomorskiego wojewody, sprawa jest poważna. - To właśnie w naszym województwie na południowo zachodnich krańcach znajduje się jedno z krajowych zagłębi świniarskich. Gdyby ASF pojawiło się w regionie, straty dla rolników liczylibyśmy w miliardach złotych.

Rozważaliśmy takie rozwiązanie, ale nie mieliśmy gwarancji czy te same osoby dostałyby sprostowanie - jak wyjaśnia Bożena Wysocka z biura prasowego RCB. Centrum wysyła wniosek o alert do operatorów sieci, a ci tworzą bazę osób w oparciu o numery telefonów, które ostatnio logowały się w stacjach bazowych BTS na danym terenie. - Tak więc ktoś spoza województwa, kto w ciągu doby był na tym terenie też otrzyma alert - jak tłumaczy rzecznik nie otrzymałby jednak prostującego SMS-a.

Zamieszanie byłoby większe. Alert dla powiatów lubuskiego ogłoszono po tym jak u lochy potraconej przez samochód stwierdzono ASF.

W wybranych powiatach ogłoszono bezwzględny zakaz wstępu do lasów. Afrykański pomór świń ASF jest bardzo groźną, zakaźną chorobą wirusową świń domowych oraz dzików. Dróg przenoszenia choroby jest wiele. Wirus nie atakuje człowieka, ale przenosi się na butach i odzieży, w pożywieniu dla zwierząt, czy podczas transportu. W przypadku wystąpienia ASF likwiduje się całe stada zwierząt.

W kujawsko-pomorskim nie było do tej pory przypadku zakażenia ASF, co potwierdza Mieczysław Kowalik, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy.

Rządowa mapa przypadków ASF pokazuje jednak, że afrykański pomór nie jest już problemem hodowców z wschodnich województw. Choroba pojawiła się w Lubuskiem, dotarła już do sąsiedniego województwa warmińsko-mazurskiego.

Za https://pomorska.pl

Napisane przez Łukasz Pawłowski w dniu 27 Listopada 2019, 13:46

Rusza akcja „Myśliwska paczka”

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w kolejnej edycji naszej akcji charytatywnej „Myśliwska paczka”.  Celem przedsięwzięcia jest wsparcie socjalne placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pokażmy nasze zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności i działajmy!

„Myśliwska paczka” to świąteczna akcja skierowana do wszystkich kół łowieckich zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim. Koła same wybierają placówki, które chcą wesprzeć, a z ich przedstawicielami ustalają listę najpotrzebniejszych rzeczy, które znajdą się w paczkach. Beneficjentami akcji są domy dziecka, domy samotnej matki, domy opieki dla seniorów lub tym podobne placówki. „Myśliwskie paczki” przygotowane przez koła łowieckie trafią do osób potrzebujących do dnia 22 grudnia br.

Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się z bliźnimi i okazywania im wsparcia. Pokażmy, że nasze lokalne społeczności mogą na nas liczyć!

Darz Bór!
Zarząd Główny

Regulamin

Napisane przez Łukasz Pawłowski w dniu 27 Listopada 2019, 13:22

Łowiecki strój organizacyjny

Koleżanki, Koledzy!

Chciałbym przypomnieć o mundurach i zachęcić Was, abyście poświecili trochę czasu i sprawili sobie mundur zwłaszcza, że zbliża się jakże wielka uroczystość 60-cio lecia naszego koła. 

To już ostatni dzwonek by zamówić bądź zlecić uszycie.

Dla przypomnienia:


I. Strój organizacyjny członka PZŁ

1. Strój organizacyjny członka PZŁ składa się z marynarki, letniej koszuli i spodni (dla pa spódniczki) koloru zielonego oraz płaszcza jesienno-zimowego, uszytych wg wzoru zatwierdzonego przez NRŁ.

2. Do stroju obowiązuje biała koszula, zielony gładki krawat, na którym ewentualnie może być umieszczone logo PZŁ, czarne buty, czarny pasek oraz czarne lub ciemnozielone skarpetki.

3. Do stroju przynależy zielony sznur zakończony ozdobną metalową kocówką z oznakami PZŁ (wg wzoru zatwierdzonego przez NRŁ), noszony z prawego ramienia do pierwszego od góry guzika zapinajacego marynarkę. Uzupełnieniem stroju może być kordelas zawieszony pionowo na rapciach wzdłuż szwu lewej nogawki spodni, tak aby rękojeść była widoczna na tle marynarki.

4. Umieszczone na kołnierzu dystynkcje określają pozycję myśliwego w organizacyjnej hierarchii.

    a) Złote (stylizowana gałązka jedliny z szyszkami oraz obszyciem obrzeży kolorem karminowym)

 • Prezes NRŁ,
 • Łowczy Krajowy

    b) Złote (stylizowana gałązka jedliny z szyszkami oraz obszyciem obrzeży w kolorze dystynkcji)

 • członkowie honorowi PZŁ,
 • wszyscy członkowie organów krajowych PZŁ (Naczelna Rada Łowiecka, Zarząd Główny PZŁ, Główny Sąd Łowiecki, Kapituła Odznaczeń Łowieckich, Główna Komisja Rewizyjna, Główny Rzecznik Dyscyplinarny)

    c) Złote (stylizowana gałązka jedliny bez szyszek oraz obszyciem obrzeży w kolorze dystynkcji),

 • członkowie stałych komisji problemowych Naczelnej Rady Łowieckiej

    d) Srebrne (stylizowana gałązka jedliny z szyszkami oraz obszyciem obrzeży kolorem karminowym)

 • Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej
 • Łowczy Okręgowy

    e) Srebrne (stylizowana gałązka jedliny z szyszkami oraz obszyciem obrzeży w kolorze dystynkcji)

 • wszyscy członkowie organów okręgowych PZŁ (Okręgowa Rada Łowiecka, Zarząd Okręgowy PZŁ, Okręgowy Sąd Łowiecki, Okręgowa Komisja Rewizyjna, Okręgowy Rzecznik Dyscyplinarny)

    f) Srebrne (stylizowana gałązka jedliny bez szyszek oraz obszyciem obrzeży w kolorze dystynkcji)

 • członkowie stałych komisji problemowych Okręgowej Rady Łowieckiej

    g) Zielone (stylizowana gałązka jedliny z szyszkami oraz obszyciem obrzeży kordonkiem w kolorze dystynkcji)

 • Prezesi kół łowieckich Łowczowie

    h) Zielone (stylizowana gałązka jedliny bez szyszek oraz obszyciem obrzeży w kordonkiem kolorze dystynkcji)

 • pozostali członkowie PZŁ

5. Po wygaśnięciu pełnienia funkcji prawo noszenia dystynkcji pozostaje. Dystynkcja różni się wówczas od dotychczasowej brakiem obszycia obrzeża. Nie dotyczy to Prezesa NRŁ i Łowczego Krajowego, którzy zachowują noszoną dystynkcję dożywotnio.

dystynkcje-na-poziomie-centralnym

Dystynkcje na poziomie centralnym

dystynkcje-na-poziomie-okręgowym-

Dystynkcje na poziomie okręgowym

dystynkcje-na-poziomie-koła-łowieckiego-

Dystynkcje na poziomie koła łowieckiego

rozmieszczenie-dystynkcji

Rozmieszczenie dystynkcji


6. Do stroju organizacyjnego przypina się odznaczenia, odznaki i oznaki organizacyjne.

    a) Złom przywieszany jest 3 cm centralnie nad wpustem kieszeni,

    b) Medal Św. Huberta nosi się na szarfie na szyi, ewentualnie wpina nad wpustem kieszeni,

    c) odznaczenia łowieckie, lub ich baretki przywieszane są 1 cm nad wpustem kieszeni, odznaczenia regionalne przypina się na kieszeni, na niej też ewentualnie przypinamy inne organizacyjne odznaki i oznaki. Do lewej klapy wpinamy oznakę PZŁ. Członkowie honorowi wpinają Odznakę Członka Honorowego zawierającą oznakę PZŁ. Do prawej klapy wpinamy oznakę koła lub klubu łowieckiego.

    d) Do stroju organizacyjnego nie należy przypinać nadmiaru odznaczeń, odznak i oznak.


II. Oficjalny wyjściowy strój myśliwski

1. Oficjalny (wyjściowy) strój myśliwski to garnitur koloru ciemnozielonego, określonego wzorcem Pantone 5535M, uszyty z tkaniny ubraniowej (wełna, elanowełna itp.). Marynarka jednorzędowa, zapinana na cztery guziki rogowe o prostych połach z lekko zaakcentowaną talią. Odległość górnego guzika od krawędzi prawego przodu marynarki wynosi 2 – 2,5 cm, a dolnego guzika 4 – 5 cm. Pozostałe dwa rozmieszczone są równomiernie na linii guzików górnego i dolnego. Takie rozmieszczenie guzików wynika z poszerzenia dołem prawego przodu w porównaniu z lewym przodem o 2 – 3 cm i ma na celu niedopuszczenie do ich rozchylania się po zapięciu; guziki biegną środkiem frontu marynarki. Odległość dziurek do guzików od krawędzi lewego przodu wynosi około 2 cm.

Długość marynarki – do połowy kciuka przy opuszczonej ręce. Kieszenie boczne są poziome i przykryte patkami. Na lewym przodzie marynarki umieszczona jest piersiówka na listewkę o długości 10 – 11 cm. Rękawy bez stębnówek z jednym rogowym guzikiem u dołu. Z tyłu marynarka jest gładka, bez rozcięcia.

2. Na kołnierzu znajdują się naszywki z dystynkcjami, wykonane z aksamitu koloru ciemnozielonego. Na ramionach znajdują się usytuowane pionowo pagoniki o wymiarach 5 cm x 2 cm, odsunięte od wszycia rękawa o 2 cm. Środek pagonika leży na wysokości szwu ramieniowego marynarki. Po środku pagoników przyszyte są rogowe guziki. Pod pagonikiem prawego ramienia jest płaski guziczek do przypięcia sznura

3. Spodnie do stroju myśliwskiego są długie o szerokości nogawek u dołu 22 – 24 cm (w zależności od wzrostu myśliwego), bez mankietów. Przody na jednązaszewkę. Dolne krawędzie nogawek spadają skośnie z przodu ku tyłowi, różnica skosu wynosi 3 – 4 cm. Kieszenie pionowe lub lekko skośne. Tylna kieszeń na listewkę lub z patką.

4. Koszula biała, krawat gładki, zielony (dopuszcza się na krawacie oznakę PZŁ), buty i pasek do spodni czarne, skarpetki czarne lub ciemnozielone.

5. Strój wyjściowy dla kobiet myśliwych różni się tylko konstrukcją. Posiada zaszewkę na biust, nie ma piersiówki i zapina się na damską stronę. Zamiast spodni może być gładka spódnica przykrywająca kolana.

stroj-mysliwski-1

Strój myśliwski


III. Ubiór letni

1. Koszula wykonana z tkaniny bawełnianej koloru ciemnozielonego określonego wzorcem Pantone 5535M. Kołnierz typu koszulowego zapinany pod szyję. Na kołnierzu zamocowane rzepami dystynkcje, w takim kształcie, jak oficjalnego (wyjściowego) stroju myśliwskiego, ale o wymiarach proporcjonalnie mniejszych.

2. Na listewce o szerokości 3,5 cm widocznych 5 rogowych guzików. Z przodu 2 kieszenie cięte, z patkami zapiętymi na rogowe guziki. Na ramionach pionowe pagoniki o wielkości i usytuowaniu takim, jak przy stroju wyjściowym. Rękawy z mankietami zapinanymi na dwa rogowe guziki, posiadają od wewnątrz zamocowane listewki umożliwiające podwinięcie rękawów do łokcia i utrzymanie ich w zaplanowanym ładzie. Z tyłu karczek, od niego pionowa kontrafałda, zarygielkowana na wysokości talii. Całość wystębnowana w kolorze tkaniny na stopkę (5 mm).

3. Koszula noszona ze spodniami od stroju wyjściowego. W upalne dni dwa górne guziki u koszuli mogą pozostać niezapięte.

ubiur-letni

Ubiór letni


IV. Płaszcz jesienno-zimowy

1. Płaszcz wykonany jest z tkaniny wełnianej (flausz) o miękkim chwycie, koloru ciemnozielonego, określonego wzorcem Pantone 5535M.

2. Płaszcz zapinany pod szyję na pięć rogowych guzików. Dziurki cięte pionowo, widoczne na tle pionowej listewki o szerokości 8 cm. Kieszenie lekko skośne na listewkę. Rękawy z patkami zapiętymi na rogowe guziki. Długość płaszcza do połowy kolana. Z tyłu karczek. Od karczka w dół idzie kontrafałda przytrzymana w talii dragonem z dwoma rogowymi guzikami. Całość wystębnowana w kolorze tkaniny o szerokości 1 cm.

3. Płaszcz w wersji wiosenno – jesiennej posiada wyłącznie podszewkę. W użytkowaniu zimowym dopina się podpinkę z rękawami lub bez nich w zależności od woli użytkownika.

4. Do płaszcza nosi się szal w kolorze płaszcza, czarne rękawiczki i czarne buty.

plaszcz-jesienno-zimowy

Płaszcz jesienno-zimowy


V. Kapelusz

1. Kapelusz filcowy w kolorze stroju myśliwskiego o główce uformowanej tak, jak typowe obecnie noszone kapelusze. Rondo o szerokości 6 cm po bokach i z tyłu kapelusza, z przodu kapelusza 7,5 cm. Rondo po bokach proste, natomiast z tyłu i z przodu uformowane lekko w dół.

2. Główka przyozdobiona jedwabną wstążką w kolorze kapelusza o szerokości 3 cm. Po lewej stronie głowy zdobina o tematyce myśliwskiej lub kokarda.

kapelusz

Kapelusz

Napisane przez Łukasz Pawłowski w dniu 27 Listopada 2019, 11:23

Okólnik

Koleżanki, Koledzy!

Poniżej kilka informacji z Zarządu Okręgowego PZŁ w Toruniu.

1. Program tegorocznych obchodów dnia św. Huberta — p.n. „Łowy Brodnickie 2019”
I. Pierwszy dzień — 2 listopada 2019 r.
1. Godz. 7:45 — Zbiórka myśliwych — w miejscu Ryte Błota „Resort&Spa”:    
- Powitanie gości
- Omówienie organizacji polowania,
2. Godz. 8:10 - Rozjazd delegacji myśliwych do kół łowieckich,
3. Godz. 9:00 — Rozpoczęcie polowań w 13 obwodach (gospodarzy łowisk):
- Odprawa myśliwych w miejscu polowania,
4. Godz. 13:00 - Zakończenie polowań w obwodach,
5. Godz. 14:00 - Zbiórka myśliwych i uroczysty pokot w miejscu Ryte Błota „Resort&Spa”,
6. Godz. 15:00 Rozpoczęcie biesiady:
- pokaz wabienia jeleni,
- sygnały myśliwskie.
II. drugi dzień — 3 listopada 2019 r.
1. Godz. 16:30 — zbiórka pocztów sztandarowych przy wejściu do kościoła Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy,
2. Godz. 17:00 — uroczysta msza św. Hubertowska.

2. Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu informuje, że wysokość składki członkowskiej do PZŁ na rok 2020 nie uległa zmianie i wynosi:
- składka normalna — 320,00 zł + ubezpieczenie 43,00 zł = 363,00 zł
- składka ulgowa — 160,00 zł + ubezpieczenie 43,00 zł = 203,00 zł - składka ulgowa w wysokości 50% składki normalnej przysługuje młodzieży uczącej się do 25 roku życia (na udokumentowanie tej ulgi prosimy dołączyć zaświadczenie o nauce lub kserokopię legitymacji szkolnej lub studenckiej) oraz członkom Zrzeszenia, którzy ukończyli 70 rok życia;
- składka ulgowa - 80,00 zł + ubezpieczenie 43,00 zł = 123,00 zł — składka ulgowa w wysokości 25% składki normalnej, przysługuje członkom Zrzeszenia, którzy ukończyli 80 rok życia.

Członek Zrzeszenia uiszcza składkę członkowską na Zrzeszenie za pośrednictwem wskazanego koła łowieckiego, do którego należy.


Napisane przez Łukasz Pawłowski w dniu 05 Listopada 2019, 12:38

Święto Świętego Huberta

Strzelba zabezpieczona – na ramię założona.
Tyralierą rozsypuje się nagonka.
Dźwięki kołatki – zamiast dzwonka.
Strzelają myśliwych watahy.
Do tego - co rusza się w lesie - bez łachy.
Kładą zwierzynę w pokłosie.
Sarny, dziki, szaraki, lisy, łosie.
Na koniec w pokot układają.
Hejnałem z trąbki
Święto Huberta oznajmiają.
~Zola

Koleżanki i Koledzy myśliwi, Koleżanki i Koledzy leśnicy!
Z okazji naszego święta chciałbym w imieniu Zarządu Koła Łowieckiego "Wieniec" w Toruniu życzyć Wam wszystkiego co najlepsze w życiu prywatnym jak i zawodowym, na polach i w kniei, aby opatrzność Świętego Huberta nigdy nas nie opuszczała, aby celne oko i pewna ręka nie zawiodły.
Darz Bór!

Napisane przez Łukasz Pawłowski w dniu 01 Listopada 2019, 17:29