Szukaj:

Sadzenie lasu

Wprawdzie sadzenie lasu to trochę za dużo powiedziane, jednak zabieg, który w minioną sobotę wykonaliśmy, jest porównywalny z takim sadzeniem.
Mowa o wprowadzeniu gatunków domieszkowych drzew na uprawie sosny, która od dwóch lat była notorycznie zgryzana przez jelenie.

Sosna zgryzana przez jelenie

Pozostałość po zgryzanej sośnie

Uprawa znajduje się tuż przy drodze z Olka do Zamku Bierzgłowskiego. Leży na szlaku migracyjnym jeleni z Chorabia na Leszcz. Wprawdzie zagrożenie zgryzania było duże, jednak nikt nie mógł przewidzieć, że tak tragiczne w skutkach. 
Z racji, że na nas - myśliwych zawsze można liczyć, nasz dobry kolega leśniczy Tomek poprosił o pomoc w ochronie tej uprawy, jednak jako ochrona nie miał tu być wykorzystany ołów a w 100% natura. Wyposażeni w łopaty i wiadra, zaopatrzeni przez leśniczego w sadzonki ruszyliśmy do działania...


Cały tydzień z niepewnością przeglądałem prognozę pogody, która zmieniała się jak w kalejdoskopie. Raz zapowiadali słońce i ciepło, innym razem poranny przymrozek i deszcz. Na szczęście trafiliśmy w 'okno pogodowe'. Ciepłe promienie wiosennego słońca szybko ogrzały powierzchnię uprawy, więc mogliśmy zabrać się do działania. Sadzenie szło sprawnie, wszak to nie był nasz pierwszy raz. Ptaki śpiewały, humor dopisywał a rozmowy schodziły na przeróżne tematy. Poruszyliśmy też kwestię pilnowania tej uprawy w okresie polowania na jelenie, gdyż często są tu widywane...i w tym momencie z młodnika po drugiej stronie drogi wyszła chmara jeleni, które nic sobie z nas nie robiąc przeszły przez uprawę na Chorab. Zamurowało nas.
Czas leciał szybko, sadzonek ubywało w zaskakującym tempie, aż w końcu nie było już czego sadzić. Chwilę porozmawialiśmy przy samochodach, spakowaliśmy się i pojechaliśmy na tę przyjemniejszą część pracy.
Przy leśniczówce na Olku rozpaliliśmy ognisko i raczyliśmy się pieczoną kiełbaską, zawartością-niespodzianką kociołka myśliwskiego oraz słodką drożdżówką, bo nic tak nie regeneruje jak porządny posiłek.

Kociołek - niespodziankaDlaczego wprowadzanie gatunków domieszkowych w uprawach leśnych jest takie ważne? Zgryzanie pędów wierzchołkowych przez jeleniowate powoduje zanik wzrostu rośliny i nadmierny rozrost niższych pędów na boki co skutkuje zmianą formy drzewa, tzw. krzaczenie lub jego deformacją co nie gwarantuje w przyszłości odpowiedniej jego jakości zaś zgryzanie młodych pędów bocznych skutkuje nierównomiernym wzrostem drzewa. Natomiast w starszych uprawach jeleniowate powodują szkody przez spałowanie młodych drzew oraz czemchanie, czyli wycieranie scypułu. Dodanie drzew, które nie mają za zadanie być głównym gatunkiem, powoduje zmniejszenie szkód w drzewach, które mają tworzyć drzewostan docelowy. Zgryzanie ich czy uszkadzanie nie wpłynie negatywnie na jakość drzewostanu.

Dziękuję wszystkim, którzy byli, za przybycie. Mam nadzieję, że było to mile spędzone przedpołudnie.

Darz Bór!
~Łowczy